+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Diğer Hayvanlar Bölümünden Nesli Tükenen Hayvanların Resimleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. xRockİnGirLx
  Süper Moderator


  Nesli Tükenen Hayvanların Resimleri

  Nesli Tükenen Hayvanların Resimleri Forum Alev
  Asya'dan Avrupa ve Afrika'ya kadar doğal ortamlarında yaşayan fakat soyları neredeyse tamamen tükenme aşamasına gelen dünyanın en ilginç hayvanları:

  İngiliz Çevre Örgütü Zoological Society of London soyu tükenen dünyanın en tuhaf 10 hayvanını koruma altına almak için yeni bir proje başlattı.
  Proje kapsamına alınan hayvanların en önemli özelliği benzersiz olmaları. Yalnızca Çin'in Yangtze nehrinde bulunan Yangtze nehir yunusu da korumaya alınan sevimli hayvanlar arasında. Asya'nın ve Çin'in en uzun nehri Yangtze boyunca 20 milyon yıldır yüzen beyaz yüzgeçli yunusun soyu, sanayinin gelişmesi, aşırı avlanma ve nehir trafiğinin artmasından dolayı tükendi. Çin tanrıçası olarak anılan 2.5 metre uzunluğundaki utangaçlığıyla bilinen nehir yunusuna en son 2004'te rastlanmıştı.

  İlk kez 1841 yılında keşfedilen pigme su aygırları da küçük boyutları ve sevimli yüzleriyle bilinen su aygırlarından farklılık gösteriyor. Sierra Leone ve Gine'de yaşayan pigme su aygırlarının boyu 75 cm'yi geçmez, ağırlığı ise 160-270 kilodur. Yalnız yaşamayı seven ve yüzmeyen su aygırları da koruma altına alınan hayvanlar arasında.

  İngiliz Çevre Örgütü tarafından korumaya alınan en ilginç ve sevimli hayvanlardan birisi de 20 milyon yıl öncesine ait olan ve Sri Lanka'da yaşayan Slender Loris ismi verilen minik hayvan. Minik vücutlarına rağmen çok uzun kol ve bacaklara sahip olan bu hayvanların en önemli özelliği ağaç gövdelerine sarılarak hiç kıpırdamadan saatlerce dinlenmeleri. İngiliz Çevre Örgütü 564 tane soyu tükenen ilginç hayvan tespit ettiklerini fakat ilk çalışma olarak seçilen 10 hayvan türünün koruma altına alındığını açıkladı.
  Slender soris  Pigme su aygırı  Çift hörgüçlü deve  Çift hörgüçlü deve

  Yangtze nehir yunusu  Solenodon cubanus  Solenodon cubanus  Slender soris  Slender soris 2. Alev
  Özel Üye

  Nesli Tükenen Hayvanların Resimleri Makalesine henüz yorum yazılmamış. ilk yorumu siz yapın


Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi